Учителските заплати скачат до 20%
Със заложените в бюджета 360 млн. лв. за следващата година увеличението на учителските заплати ще бъде между 10% и 20%. Това заяви образователният министър Красимир Вълчев по време на среща на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България.
Началната работна заплата на учителите през 2019 г. е 920 лв. след увеличението от 20%. Средствата за следваща учебна година са с 30 млн. лв. повече от тази, но те няма да стигат за ново 20-процентно увеличение.
„Все още се пресмята процентът, но то ще бъде по-високо от 10-процентното увеличение за всички останали“, уточни просветният министър.
За пътуващите ученици пък ще бъдат осигурени 120 нови автобуса за старта на новата учебна година. Те са закупени от 20-те млн. лв., които кабинетът отпусна през май. Вълчев обясни, че са планували техният брой да бъде по-голям, тъй като са дадени заявки за 800 автобуса. Повечето училища обаче искали по-големи превозни средства, които били и по-скъпи от по-малко местните.
По време на срещата стана ясно, че предстои и реорганизация на целодневното обучение, в което има около 200 000 малчугани. В следобедните часове заниманията трябва да бъдат ориентирани към индивидуалната работа с децата, а не просто да бъдат оставени да си играят, обясни Вълчев. Председателят на синдиката на българските учители Янка Такева уточни, че децата ще имат часове, в които да учат български език, вместо да спортуват.
„Не може за четири години децата да не ги научим поне да четат“, заяви тя и уточни, че това се отнася за учениците от уязвимите групи.
Квалификацията на учителите също бе засегната по време на семинара. Вълчев сподели, че планират да предложат 50% от средствата за обучения на учителите в школските бюджети да бъдат заделяни за съвместни семинари с педагози от други училища. По време на срещата стана ясно, че до 2 години предстои и изграждането на обща платформа за всички програми за квалификации. За необходимостта от такава сподели представителят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България Диян Стаматов, който обясни, че в момента трябва да помнят по 20 пароли за всяко едно от обучението.
Зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова успокои педагозите, че вече се работи по реализацията й, но това изисква време.
По повод казуса с неуредените авторски права на произведенията на Йордан Радичков с неговите наследници, Вълчев коментира, че учебните помагала не са единственият източник на информация и в тях не е задължително да бъдат поместени целите произведения. При подобни проблеми обаче трябвало да се преосмисли дали да останат част от учебните програми./monitor.bg
Източник: PernikToday