BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRussian
Facebook

Чужденци броят по 100 лв. за тур с уазка

tur-sas-stara-uaz-ka

Предлагат 7-часова обиколка из комунистическите потайности на София. Правят музеи на социализма в молове и частни домове. ATRIUM превърна тоталитарни сгради в туристическа дестинация

Чужди туристи броят по 100 лв. за двучасова екскурзия на борда на армейска уазка. Това е един от десетките соцатракциони, които успешно се продават на британци, германци и белгийци у нас, показва проверка на „Монитор“. Маршрутът извежда туристите чак до камбаните на комплекса „Знаме на мира“.

Организатор на тези турове е „Сити тур София“. Комбинирана 7-часова екскурзия из комунистическите потайности на София пък струва 140 лева и включва обиколка през Музея на социалистическото изкуство, където могат да бъдат видени комунистическата рубинена звезда от Партийния дом, истински паметници на Ленин и комунистическите вождове, мястото, където се е намирал мавзолеят на Георги Димитров. Също така да се посетят Дворецът на пионерите и паметникът на жертвите на комунизма. Този вариант включва и пътуване до вилата, в която изкарва последните дни от живота си бившият комунистически диктатор Тодор Живков.

За 50-60 лева десетки туроператори предлагат пешеходни разходки в комунистическото минало на София и България. Екскурзията продължава около 2 часа и разказва за исторически факти, свързани с режима преди 1989, със стила на живот, икономиката и последиците, които е имала идеологическата доктрина върху хората от онова време. Проследява се влиянието върху архитектурата, а мимоходом туристите научават и за съдбите на отделни комунистически величия и техните жертви. Болшинството от беседите са на английски език, а туровете тръгват от стъпалата на катедралата „Св. Александър Невски“.

Освен в София десетки БГ градове са заложили на алтернативния туризъм, като предлагат турове по стъпките на социализма. Димитровград например има своя алея на тоталитарното изкуство, а през 2015 година градът на бригадирите поиска официално от София Паметника на Червената армия, в случай че се вземе решение за демонтаж.

Като гъби никнат и музеи на соца, като някои от тях се помещават в частни домове, а други са разположени в молове. Вече 3 години в град Пещера музей на социализма привлича посетители – и млади, и стари от всички краища на страната. Хората прииждат от всички кътчета, привличани от носталгията или интереса към 60-те, 70-те и 80-те години на миналия век. Музеят се помещава в бившето градско кино. Във витрините са подредени всевъзможни предмети от годините преди прехода – от прахосмукачки “Уралец“ и „Тайфун“, телефони, сред които и уличен с такса 5 стотинки, телевизори, грамофони, стари банкноти, детски играчки, та чак пакети със захар, цигари “Слънце“ и „Арда“, миниавтомобилчета могат да се видят зад стъклените стелажи. Безспорно най-атрактивни са соцвозилата, заели над 500 кв. м площ от някогашния киносалон в родопското градче. Инициатори за създаването на музея са 44-годишният Динко Кушев и брат му Евелин.

Сред автомобилите от времето на соца има „Чайка“, „Вартбург“, „Волга“, но сред експонатите се кипрят и „Москвич“, и „Жигули“, и едно полско фиатче – съвсем автентични, с бели номера, т.е. държавни, каквито са слагали на използваните от държавните институции табели и „за да могат да разпознават по пътищата органите на КАТ“. По-голямата част от соцатрибутите дипломираният икономист събрал от интернет и от приятели с много усилия и време. Той разказва как е намерил 3 пакета захар, произведени през 70-те години от роден завод. В опаковка са били по 10 и тя стои там отдолу – под самата хартия от опаковката с етикета. Има много лозунги, които са много искрящи и си ги пази, защото това не може да се намери. „И да искаш сега да търсиш, няма къде да го намериш. Всичко е от България и хората ги пазят тези неща“, споделя Динко. В интернет срещу 50 лв. той откупил оригинално нарисувани от художник портрети на комунистическите лидери – Живков, Ленин и Горбачов. Те са поставени на видно място в музея и посрещат и изпращат посетителите. „Те струват много, рисувани са на платно, художник го е правил с напълно оригинална изработка. И за такава сума изобщо не очаквах, че ще бъдат тук тези портрети, но така се случи“. От други предмети, датиращи от онова време, Кушев се е отказал, тъй като му искали бомбастични суми, като разбирали, че ще прави колекция. Като герба на Народна Република България – направен от някаква сплав и много здрав, и него пазарил в интернет. Знамената “Пионерски отряд“ са от неговото някогашно училище “Великият октомври“, сега „Патриарх Евтимий“. Оттам са и рисунките от часовете по изобразително изкуство./monitor.bg

 

Източник: PernikToday

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!