Внезапното спиране на стъкларския завод „Кристал“ и хората, работещи там – СНИМКИ
Перничанинът Асен Тимофеев припомни какво се е случило с хората, работещи до последно в емблематичния стъкларски завод „Кристал“ в Перник, като сподели и архивни снимки с работниците тогава, видя zapernik.com.
„Стъкларски завод “ Кристал“ Перник. Създаден през 1931 г. и съвсем умишлено доведен до несъстоятелност. На 29 април 1998 г., по време на работата на втората смяна, държавната компания „Булгаргаз“ спира природния газ и пещите с разтопено стъкло завинаги прекъсват технологичния процес. Нареждането идва от тогавашния вицепремиер и министър на промишлеността Александър Божков – „господин 10%“, толкова е неговият дял при приватизационните сделки. Заводът оцеля през Втората световна война, но не успя да оцелее при хиените на демократичния преход“, споделя Тимофеев.
Запитан каква е причината да спрат внезапно подаването на газ в завода, Тимофеев отоговори: „Няма такава. Еднолично нареждане и то устно. Все едно да спрат тока на стоманодобивния завод, защото не си е платил навреме сметката. Такава беше политиката, за да няма отговорни. Даже не е коментирано публично. След 1989 г. така се управлява. Трябва да те поставят на колене или да те унищожават.“
„Да, природният газ беше спрян без предупреждение от тогавашния директор на „Булгаргаз” Васил Филипов“, споделя Антоанета Гочева.
„Интересувам се професионално от дълго време, но едва сега осъзнавам мащабите на построеното и производствения капацитет на онази епоха. В случая се опитват да оневинят тогавашния вицепремиер, но истината се потвърждава от преки участници в тогавашния процес на раздържавяване. Обществото не спечели нищо от масовата приватизация, абсолютно нищо. Днес има една вегетираща икономика и нищо повече“, допълва Тимофеев.
„С умиление си спомних детството си.Толкова добре си живеехме, баща ми почти цял живот работи в завод“ Кристал“. Всички, които работеха там, живеехме толкова задружно в “ Кристалския“ блок, намиращ се на територията на кв. Иван Пашов. Бяха все семейства с по две деца. И какво се случи с всички тези хора не искам и да си спомням, защото по това време бях на 21 години, пораснало момиче, което не можеше да осъзнае какво се случва. За един миг унищожиха всичко, градено години наред. Останаха без работа хора, работили цял живот заедно, много тежко беше“, споделя Елеонора.
Ето и снимките споделени от Асен Тимофеев във Фейсбук:
Инженер Л. Енев, направил 11 рационализаторски предложения
Иванка Георгиева, пробивач на отвори на стъкла
Инженер Л. Енев пред агрегат ПЕГВ – 200 за огънато закалено стъкло
Автомат за буркани
Бригада за огънато закалено стъкло
Ник. Маркова проверя готовата продукция
Снимки: Асен Тимофеев и Държавен архив Перник
Коментари
коментара
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!